Posljednjih nekoliko godina popularnost batata raste. Opravdano?
Neka vas naziv ne zavara jer obični krumpir i slatki krumpir (batat) nisu baš bliski rod. U najboljem slučaju u svijetu botaničke genealogije smatraju se “dalekim srodstvom”, uz neke prilično velike razlike.
Međutim, za večerom se na njih često gleda kao na braću i sestre kao prilog, sve do rivalstva oko hranjivosti. Naravno, ima i dosta rasprava o ukusu.
Popularnost batata raste. Izvor: Pexels
Krumpir i slatki krumpir možda ne izgledaju toliko impresivno, ali to povrće ovalnog oblika svrstava se među dvije kulture koje se najviše proizvode na svijetu. Oboje se smatra ključnim za globalnu sigurnost hrane.
“Krumpir i slatki krumpir glavna su namirnica diljem svijeta”, kaže dijetetičarka Beth Czerwony. “Osim što su zdravi, jeftini su i raznovrsni u obrocima.”
Oba se smatraju korjenastim povrćem, što znači kako dio biljke koji jedete raste ispod tla.
Obični krumpir ima bijelo ili žuto meso, a batat narančasto. Oba obično imaju smećkastu koru, no to može varirati ovisno o sorti.
Postoji više od 4000 različitih vrsta krumpira i 1000 sorti slatkog krumpira koji se uzgajaju diljem svijeta.
Krumpir i slatki krumpir glavna su namirnica diljem svijeta. Izvor: Pexels
Krumpir protiv batata
Kad su sirovi nemaju previše razlika u pogledu energije, ugljikohidrata, masti ili proteina.
Oba su niskokalorične namirnice s niskim udjelom masti, a bogate su:
- Vlaknima
“Polovica vlakana iz krumpira ili slatkog krumpira nalazi se u kori”, kaže Czerwony. Samo dobro operite koru kako biste uklonili svu prljavštinu.
- Ugljikohidratima
Krumpir i slatki krumpir smatraju se škrobnim povrćem s obzirom na njihov visok sadržaj ugljikohidrata, koji daje energiju.
- Kalijem
Krumpir i batat sadrže više kalija od banane.
- Vitaminom B6
Krumpir srednje veličine ili slatki krumpir sadrži oko 30% preporučene dnevne vrijednosti vitamina B6, koji djeluje na jačanje mozga i živčanog sustava.
- Vitaminom C
Jeste li iznenađeni ovim? Mnogi ljudi jesu. Otprilike jednu trećinu dnevne preporučene količine vitamina C možete unijeti putem krumpira ili slatkog krumpira.
Pročitaj više:
Bez obzira na to kako se izjašnjavate o ovom pitanju, i krumpir i slatki krumpir kvalificiraju se kao zdrava, hranjiva hrana. “Nijedan od njih nije loš izbor”, kaže Czerwony.
Ali ako morate izabrati samo jedan, slatki krumpir ima malu prednost, kaže Czerwony. Glavni razlog? Beta karoten i vitamin A.
Šareno narančasto meso batata potiče od prisutnosti beta karotena, antioksidansa koji štiti stanice vašeg tijela od oštećenja i bolesti poput raka, navodi Cleveland Clinic.
Vaše tijelo pretvara beta karoten u izvanredne razine vitamina A. “Glavni razlog zašto se slatki krumpir čini kao malo bolja opcija”, kaže Czerwony. “Ali na kraju se svodi na osobne preferencije.”
Gledajući nutritivne profile kuhanog i pečenog slatkog i običnog krumpira, teško možete izabrati potpunog pobjednika. Slatki krumpir možda osvoja krunu mikronutrijenata, ali obični krumpir ne treba zanemariti. Kuhana ili pečena, ova namirnica ima manje masti i šećera u usporedbi sa svojim slađim imenjakom, ističe Nutritics.
“Iskoristi ih oboje. To će unijeti malo raznolikosti u vašu prehranu.”
Jedenje prženih krumpirića dva puta tjedno povećava rizik od smrti. Izvor: Pexels
Iako su krumpir i slatki krumpir zdravi, također se lako hrana na bazi krumpira pretvori u masnu kalorijsku bombu. Kvaliteta namirnica ne poništava negativnu stranu koja dolazi s umakanjem u fritezi, na primjer.
Prema istraživanju jedenje prženih krumpirića dva puta tjedno povećava rizik od smrti. To su loše vijesti s obzirom na količinu pomfrita i čipsa.
Kako biste trebali kuhati krumpir ili batat za najviše koristi? Njihovim pečenjem najmanje se smanjuju hranjive tvari, kaže Czerwony. Ipak, budite oprezni s nadjevima koje dodajete nakon toga… i svakako pojedite koru.
Dakle, zaslužuje li slatki krumpir svoju aureolu? Nismo uvjereni. Sadrži puno mikronutrijenata, ima izvrstan okus i može biti svestran u jelima, ali sve to može i obični krumpir.
Naš savjet? Uživajte u umjerenim količinama!