Qliniqa.hr

Liječnik otkrio da ovi gumeni bomboni mogu zaustaviti napad panike

Mentalno zdravlje

Piše: nr

petak, 23. veljače 2024.

Je li kiselo-slatki bombon tajna ublažavanja tjeskobe ili napada panike? Čini se kako neki TikTokeri misle tako, a stručnjaci kažu kako bi moglo biti nešto u ovom TikTok trendu.

Ne postoji skroz dokazani način za potpuno sprječavanje napada panike, ali postoji iznenađujuće rješenje koje bi moglo pomoći nekim ljudima upravljati simptomima nakon što im se dogodi napad panike – kiseli slatkiš.

“Kiseli bombon na prvi znak tjeskobe ili napada panike zapravo jako dobro funkcionira i podijelio sam to s mnogim svojim pacijentima”, kaže doktor Jason Singh, u TikTok objavi koja ima 1,5 milijuna pregleda.

Djeluje jer okus nečeg jako kiselog skreće pozornost s napada panike, kaže dr. Singh. Kako se okusni pupoljci zaokupljaju ovim nadmoćnim okusom, ovo osjetilno iskustvo remeti osjećaje tjeskobe, objašnjava.

I drugi na TikToku uzdižu vrline ovog neortodoksnog lijeka. “Kad kažem kako me nikad nešto nije brže izvuklo iz muka paničnog napadaja, to i mislim”, kaže jedna TikTokerica u objavi s 3,4 milijuna pregleda.

Qliniqa.hr

Napad panike često nema vidljivog uzroka. Izvor: Unsplash

Napadi panike pogađaju bez upozorenja i obično su popraćeni ogromnim strahom i intenzivnim fizičkim reakcijama u uobičajenim okolnostima kada ne postoji jasna prijetnja. Za razliku od tjeskobe, koja može biti potaknuta određenim problemom, napad panike često nema vidljivog uzroka, pojašnjava Everyday Health.

Iako su napadi panike često uzrokovani paničnim poremećajem, mogu se dogoditi i osobama s drugim zdravstvenim problemima, kao što su anksiozni poremećaji, poremećaji raspoloženja, psihotični poremećaji ili poremećaji ovisnosti o drogama.

“Ne možete spriječiti napad panike”, kaže psihijatar Philip Muskin. “Ali postoji nekoliko različitih stvari koje možete učiniti u ovom trenutku i liječenjem ih kontrolirali kada se dogode.”

Kako kiseli slatkiši mogu pomoći?

Uobičajeni pristupi suočavanju s napadom panike mogu uključivati kombinaciju meditacije i vježbi disanja za smirivanje tijela i uma, kao i kognitivno-bihevioralne terapije (CBT) za učenje novih strategija za odgovor na navalu simptoma, kaže dr. Muskin. Za neke ljude dnevni antidepresivi smanjuju učestalost i ozbiljnost napada panike, dodaje.

Iako zvuči nekonvencionalno, doista kiseli slatkiši mogu smanjiti intenzitet ili trajanje napada panike, kaže Catherine Del Toro, savjetnica za mentalno zdravlje.

Qliniqa.hr

Komadić kiselog slatkiša, kao i kiseli limun ili nešto jako hladno, može biti dovoljno da nekoga trgne. Izvor: Unsplash

“Kad jedete nešto kiselo ili začinjeno, promičete tehniku uzemljenja koja vas potiče da se usredotočite na sadašnji trenutak, zaustavlja spiralu straha i javlja vašem mozgu kako niste u stvarnoj opasnosti, dopuštajući tako napadu panike da uspori intenzitet i na kraju potpuno prestane”, kaže Del Toro.

Također može pomoći kod napada tjeskobe, koji su, za razliku od napada panike, uzrokovani specifičnom situacijom, kaže dr. John Delony, stručnjak za mentalno zdravlje.

Anksioznost jest alarmni sustav koji nas upozorava na opasnost u našem okruženju, a posebno na stvari koje bi se mogle dogoditi u budućnosti”, kaže dr. Delony. “Komadić kiselog slatkiša, kao i kiseli limun ili nešto jako hladno, može biti dovoljno da nekoga trgne iz besmislenog lutanja tjeskobe i vrati ga u sadašnjost… gdje su sigurni, zbrinuti i dobro.”

Qliniqa.hr

Neki imaju napad tjeskobe za koji pogrešno vjeruju kako se radi o napadu panike. Izvor: Canva

Međutim, nema čvrstih znanstvenih dokaza kako kiseli bomboni uopće pomažu, a također nije jasno uzrokuju li specifične promjene u tijelu ili mozgu koje prekidaju procese koji uopće dovode do napada panike, upozorava Muskin.

“Možda im šok od te vrlo kisele stvari na minutu promijeni fokus pa se prestanu fokusirati na napad panike jer su usredotočeni na kiselo u ustima”, kaže Muskin. “Ali i dalje imaju napad nakon što nestane početni šok.”

Neki ljudi mogu misliti kako kiseli slatkiš pomaže jer stvarno imaju napad tjeskobe za koji pogrešno vjeruju kako se radi o napadu panike, kaže Muskin. “Stres povezan s nečim određenim, kao sastankom sa šefom, može dovesti do napada tjeskobe s određenim uzrokom, a ne napada panike koji se događa bez ikakvog očitog razloga”, kaže Muskin.

Qliniqa.hr

Kiseli slatkiši nisu jedina distrakcija koja može prekinuti napade panike. Izvor: Pexels

Na kraju dana ne postoji ništa što možete jesti ili piti kako biste učinkovito spriječili napade panike. Ali nema štete nositi kisele bombone u džepu i isprobavati ih kao jedan od alata za upravljanje simptomima nakon što nastupi panika ili tjeskoba, kaže Del Toro.

Psihoterapeutkinja Stephanie Sarkis kaže kako kiseli slatkiši nisu jedina distrakcija koja može prekinuti napade panike. Duboko disanje, crtanje, joga, dodirivanje svakog prsta palcem i uočavanje tri stvari koje možete vidjeti, osjetiti i čuti, kao i druge strategije svjesnosti također pomažu, kaže ona.

Međutim, distrakcije postaju manje učinkovite kako se više navikavate na njih, pa ih treba mijenjati, napominje Sarkis.

Qliniqa.hr

Ako ste skloni napadima panike, bilo bi dobro primijeniti strategije poput dubokog disanja. Izvor: Pexels

Samo se pobrinite da vam kiseli slatkiši i druge distrakcije ne budu jedina obrana od ovih nadmoćnih osjećaja jer ne mogu izliječiti tjeskobu ili napade panike, iako mogu pomoći u ublažavanju simptoma, navodi USA Today.

“Ako ste skloni napadima panike, bilo bi dobro primijeniti strategije poput dubokog disanja, tjelovježbe, lijekova i terapije kako biste kontrolirali svoju cjelokupnu tjeskobu”, kaže Del Toro. “Liječenje anksioznosti i napada panike nije jednaka za sve i ako netko to doživljava, trebao bi potražiti stručnu pomoć za personalizirani tretman.”