Qliniqa.hr

Menstrualne čašice ili ulošci i tamponi: Što izabrati?

Zdravlje

Piše: nr

ponedjeljak, 13. svibnja 2024.

Higijenski ili menstrualni ulošci bili su jedan od najranijih oblika ženske higijene i još uvijek se naširoko koriste. Žene često preferiraju uloške, a neke kombiniraju tampon s uloškom za dodatnu zaštitu. Nedostaci povezani s higijenskim ulošcima su to što ih neke žene smatraju neudobnima ili neprikladnima za određene vrste tjelesne aktivnosti.

Žene često biraju tampone za veću fizičku slobodu tijekom menstruacije. Kao i higijenski ulošci, tamponi se također nude u različitim veličinama i stupnjevima upijanja. Preporučuje se mijenjanje tampona najmanje svakih četiri do osam sati, a ne preporučuju se između menstruacija.

Neke se žene možda sjećaju veze između superupijajućih tampona i sindroma toksičnog šoka (TSS) u 1980-ima, ali ti “superupijajući tamponi” povučeni su s tržišta i učestalost sindroma toksičnog šoka se smanjila. Međutim, postoje neki dokazi da žene koje koriste tampone mogu imati povećan rizik od infekcija mokraćnog sustava, navodi Healthy Women.

Qliniqa.hr

Menstrualne čašice proizvode od mekanih, savitljivih, steriliziranih materijala. Izvor: Pexels

Neke žene preferiraju menstrualne čašice jer su alternativa tamponu koja se može sigurno nositi do 12 sati. Postale su sve popularnije, posebice u zapadnim zemljama, prvenstveno zahvaljujući mogućnosti višekratne upotrebe.

Izdržljive su i mogu trajati otprilike 10 godina pa ih mnogi vide kao ekološki proizvod jer smanjuju otpad.

Danas se proizvode od mekanih, savitljivih, steriliziranih materijala medicinske kvalitete koji se lako čiste, kao što su silikon, guma, lateks i elastomer.

Ali jesu li sigurni, manje sigurni ili sigurniji od konvencionalnih jednokratnih uložaka i tampona?

Qliniqa.hr

Menstrualne čašice jednako su sigurne i pouzdane kao i drugi proizvodi za menstrualnu higijenu. Izvor: Canva

Istraživači iz Liverpoola u suradnji s drugim istraživačima pregledali su neka medicinska istraživanja i proučili radove kako bi saznali više o upotrebi i sigurnosti menstrualnih čašica.

Većina istraživanja pokazuju kako su stope curenja bile slične između menstrualnih čašica i drugih proizvoda, a jedno da menstrualne čašice cure znatno manje.

Do curenja dolazi iz različitih razloga, uključujući abnormalno teško krvarenje, jedinstvenu anatomiju maternice, korištenje premale čašice, pogrešno postavljanje čašice ili nepražnjenje na vrijeme.

Neke su studije pokazale kako korištenje menstrualnih čašica nije utjecalo na vaginalnu floru niti uzrokovalo oštećenje tkiva.

Pregled također sugerira kako informacije o menstrualnim čašicama i načinu njihove upotrebe često nedostaju, a mnogi i dalje ne znaju da su ti proizvodi za višekratnu upotrebu uopće dostupni.

Istraživači zaključuju da su na temelju dostupnih studija menstrualne čašice barem jednako sigurne i pouzdane kao i drugi proizvodi za menstrualnu higijenu, navodi Medical News Today.

“Ovaj sustavni pregled sugerira da menstrualne čašice mogu biti prihvatljiva i sigurna opcija za menstrualnu higijenu u zemljama s visokim, niskim i srednjim prihodima, ali nisu dobro poznate. Naši nalazi mogu informirati kreatore politike da su menstrualne čašice alternativa jednokratnim sanitarnim proizvodima, čak i tamo gdje su voda i sanitarni uvjeti loši”, napominje autorica pregleda prof. Penelope Phillips-Howard.

Bez obzira koju opciju ženske higijene izaberete tijekom menstruacije, svakako operite ruke prije i nakon promjene proizvoda po izboru kako biste spriječili infekcije.

Uz sve izbore za zaštitu žena, žene trebaju biti educirane o svojim mogućnostima kako bi mogle bolje upravljati svojim menstrualnim ciklusom umjesto da on upravlja njima.