Ako volite noćne izlaske, velike su šanse da ste naišli na neku mješavinu žestokih i energetskih pića. No, prema novom istraživanju, ova kombinacija može uzrokovati trajna oštećenja vašeg mozga.
Alkohol djeluje usporavanjem aktivnosti u dijelovima mozga, potencijalno narušava rasuđivanje i skraćuje vrijeme reakcije. U međuvremenu, energetska pića su stimulansi, rade na povećanju budnosti, kao i krvnog tlaka i otkucaja srca, navodi Newsweek.
Dakle, što se događa kada se ova dva suprotna kemijska spoja konzumiraju odjednom?
Adolescenciju karakterizira vrlo rizično donošenje odluka i povećana ranjivost na zlouporabu alkohola. Izvor: Unsplash
Prethodno istraživanje sa Sveučilišta Purdue pokazuje kako alkoholna pića s visokim sadržajem kofeina mogu potaknuti promjene u mozgu adolescenata slične onima koje uzrokuje kokain, otupljujući sustav nagrađivanja i potencijalno povećavajući rizik od zlouporabe tvari.
Nova studija sa Sveučilišta Cittadella otkriva kako ovi kokteli s kofeinom mogu uzrokovati smetnje u ponašanju koje ostaju u odrasloj dobi.
“Adolescenciju, razdoblje razvoja, karakterizira kognitivno, emocionalno i neurobiološko sazrijevanje”, pišu autori. “Adolescenciju također karakterizira vrlo rizično donošenje odluka i povećana ranjivost na zlouporabu alkohola.”
Dugoročni problemi s kognitivnim funkcijama, povećavaju zabrinutost zbog navika pijenja alkohola kod mladih. Izvor: Unsplash
Eksperimenti na štakorima pokazali su kako miješanje energetskih pića s alkoholom može uzrokovati dugoročne probleme s kognitivnim funkcijama, povećavajući zabrinutost zbog navika pijenja alkohola kod mladih.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Neuropharmacology, proveli su znanstvenici sa Sveučilišta u Cagliariju i Sveučilišta u Cataniji na skupini muških adolescenata štakora kojima su davani alkohol, energetska pića ili mješavinu oba.
Zatim su proveli različite standardne eksperimente za procjenu kognitivnih funkcija, uključujući skeniranje mozga i testove ponašanja, do 53 dana nakon pijenja.
Ovi testovi su otkrili kako su životinje koje su konzumirale miješana pića imala trajne promjene u sposobnosti učenja i pamćenja, kao i promjene u hipokampusu, području odgovornom za učenje i pamćenje.
“Malo se zna o tome može li kombinirana konzumacija ovih pića, tijekom adolescencije, imati dugoročne učinke na funkciju mozga, postavljajući pitanje rizika ove navike na sazrijevanje mozga”, pišu autori objavljenog rada.
Alkohol i energetska pića popularni su među mladima, no te navike mogle bi uzrokovati dugoročnu štetu. Izvor: Unsplash
Naravno, i alkohol i energetska pića popularni su među mladima iz raznih razloga, od kasnonoćnih zabava do kasnonoćnih učenja, a ova studija sugerira kako bi te navike mogle uzrokovati dugoročnu štetu.
Konkretno, čini se kako bi plastičnost hipokampusa mogla biti pogođena, narušavajući sposobnost mozga da se prilagodi i promijeni kao odgovor na nove informacije i zahtjeve što čini ključni dio normalnog funkcioniranja mozga.
Iako su štakori na alkoholu i energetskim pićima u početku pokazali poboljšanje određenih moždanih metrika i funkcija, uključujući porast proteina koji pokreće rast neurona, te dobrobiti nisu potrajale, a tijekom vremena dogodio se pad sposobnosti mozga.
“Naši rezultati pokazuju kako alkohol pomiješan s konzumacijom energetskih pića tijekom peri-adolescentnog razdoblja proizvodi adaptivne hipokampalne promjene na elektrofiziološkim i molekularnim razinama, povezane s promjenama u ponašanju, koje su već vidljive tijekom adolescencije i traju u odrasloj dobi”, pišu autori.
Pročitajte više:
Ove rezultate tek treba potvrditi u studijama na ljudima, a vjerojatno postoje razlike među spolovima zbog interakcija hormona koje nisu istražili. Ali postoje nalazi koji pokazuju opravdanost zdravstvene zabrinutosti zbog energetskih pića. Alkohol sam po sebi ima mnogo utjecaja na zdravlje i miješanje ta dva pića nije najbolja ideja, upozorava Science Alert.
Razine pića koje su davali mladim štakorima bile su ekvivalentne prekomjernom pijenju, ponašanju koje raste među mladim odraslim ljudima. Sada istraživači žele vidjeti daljnje studije o mogućim posljedicama.
“Sveukupno, analiza cijelog niza dobivenih podataka snažno sugerira kako alkohol pomiješan s energetskim pićima, tijekom adolescencije, može trajno utjecati na plastičnost hipokampusa”, zaključuju autori.