Qliniqa.hr

Mlađim osobama rak se dijagnosticira više nego ikad prije

Zdravlje

Piše: dtm

ponedjeljak, 18. prosinca 2023.

Nove dijagnoze raka, osobito raka probavnog sustava poput kolorektalnog i gušterače, u porastu su među osobama mlađima od 50 godina, pokazuju nova istraživanja. Karcinomi probavnog sustava s ranim početkom ne samo da su imali najveći porast novih slučajeva, već i najbrži porast.

Gastrointestinalni karcinom uključujući rak debelog crijeva, gušterače i žučnih vodova dijagnosticira se češće i brže kod mlađih nego prije deset godina, prema novom izvješću.

“Mnogi u medicinskoj zajednici već neko vrijeme znaju za porast gastrointestinalnih karcinoma, a posebno kolorektalnog raka kod mlađih pacijenata”, rekao je Jake Stein, “ali ova studija daje jasne podatke koji pokazuju da su ti trendovi stvarni.”

I nisu u porastu samo gastrointestinalni karcinomi koji se rano pojavljuju, nova studija također je identificirala povećanje stope raka dojke, mokraćnog sustava i reproduktivnog sustava.

Qliniqa.hr

Ukupno su otkrili da je između 2010. i 2019. godine 562145 pacijenata kojima je dijagnosticiran rak s ranim početkom. Izvor:Canva

Porast višestrukih karcinoma među mlađim ljudima

Kako bi procijenili prevalenciju raka s ranim početkom u SAD-u, autori studije koristili su podatke iz programa nadzora, epidemiologije i krajnjih rezultata Nacionalnog instituta za rak, koji uključuje podatke od oko 26% Amerikanaca.

Koristeći ovaj nevjerojatno veliki skup podataka, istraživači su ispitali prijavljene slučajeve raka kod osoba mlađih od 50 godina, tehnički poznate kao rak s ranim početkom, i usporedili ih sa spolom, rasom i dobi pojedinaca te vrstom raka.

Ukupno su otkrili da je između 2010. i 2019. godine 562145 pacijenata kojima je dijagnosticiran rak s ranim početkom. Većina je bila u dobi između 40 i 49 godina i bile su žene. 

Konkretno, stope incidencije karcinoma probavnog sustava s ranim početkom najviše su porasle između 2010. i 2019., a zatim slijede karcinomi mokraćnog sustava i karcinomi ženskog reproduktivnog sustava, poput raka vrata maternice ili jajnika.

Što se tiče karcinoma probavnog sustava s ranim početkom, najčešće su prijavljivani bili rak debelog crijeva, rektuma, želuca i gušterače. Međutim, stope incidencije raka slijepog crijeva, intrahepatičnog žučnog voda i raka gušterače rasle su najbrže tijekom desetljeća.

Istraživačima se istaknuo i rak dojke, ta je vrsta raka imala najveći broj novih slučajeva s ranim početkom u 2019. godini.

Poznati čimbenici rizika poput pretilosti, dijabetesa i nedostatka tjelesne aktivnosti mogu igrati ulogu iako je sigurno moguće da postoje i drugi čimbenici koje još treba istražiti.

Osim različitih vrsta raka koje su istraživači vidjeli, također su naglasili da se učestalost raka s ranim početkom dramatično mijenja ovisno o različitim demografskim čimbenicima.

Iznad prosječnog porasta od 0,74% u slučajevima raka s ranim početkom, žene su zabilježile porast incidencije od 4,35% tijekom 2010-ih. Suprotno je vrijedilo za muškarce, slučajevi raka s ranim početkom zapravo su postali rjeđi, smanjivši se za 4,91%.

Razlike su utvrđene i među dobnim skupinama. Osobe u dobi od 30 do 39 godina zabilježile su najveći porast stope raka s ranim početkom, dok su stope incidencije raka ostale nepromijenjene za dobnu skupinu od 40 do 49 godina, a smanjile su se za osobe starije od 50 godina.

Qliniqa.hr

Mnogi su zbog pandemije preskočili preventivnu zdravstvenu skrb, uključujući mamografiju i kolonoskopiju. Izvor:Canva

Rak nije isključivo bolest starijih osoba

Više od svega, studije poput ovih važne su kako bi zdravstveni djelatnici, kreatori politika, pa čak i pojedinci mogli bolje razumjeti rizike od raka. Ne bi svaka osoba trebala započeti probir raka u ranoj dobi, ali važno je da oni koji mogu biti izloženi većem riziku zbog obiteljske povijesti, genetike, rase ili drugih čimbenika, ne odgađaju razgovor sa svojim liječnikom.

Ova studija bi također trebala poslužiti podizanju svijesti o prevenciji raka s ranim početkom. Drugim riječima, ljudi bi trebali zapamtiti da “rak nije isključivo bolest starijih ljudi”.

To će biti posebno važno imati na umu dok istraživači istražuju utjecaj koji je COVID mogao imati na stope raka. Podaci korišteni u ovoj studiji završili su 2019. i moguće je da će u godinama koje su uslijedile stope raka s ranim početkom još više narasti.

Mnogi su zbog pandemije preskočili preventivnu zdravstvenu skrb, uključujući mamografiju i kolonoskopiju.

Osim što jednostavno moraju biti svjesni mogućnosti raka u ranoj fazi, pojedinci bi također trebali učiniti sve što mogu kako bi ga spriječili što može uključivati održavanje zdrave tjelesne težine, izbjegavanje pušenja i zaštitu kože od sunca.

Ove strategije, naravno, nisu bez greške, ali biti pripremljen i svjestan čimbenika rizika za ranu pojavu raka posebno među određenim demografskim skupinama prvi je korak za rano otkrivanje raka, pisše Health.

“Među mladima često postoji osjećaj ‘o tome ću se brinuti kad budem stariji’. Ova nas studija podsjeća da bismo trebali voditi računa o svom tijelu ovdje i sada”, rekao je dr. Stein. “Hraniti se zdravije, piti manje alkohola, ostati aktivan… to su navike koje nas mogu održati zdravima čak i u 30-ima.”