Qliniqa.hr

Otečeni limfni čvorovi mogu upućivati na ova onkološka stanja

Vijesti

Piše: qliniqa

petak, 14. ožujka 2025.

Otečeni limfni čvorovi ili ono što liječnici nazivaju limfadenopatija često su uzrokovani infekcijama ili stanjem koje utječe na imunosni sustav. Obično nestanu kada organizam ozdravi.

Ali, ponekad, stanice raka mogu putovati kroz krvotok i završiti u limfnim čvorovima, ili čak tamo početi, piše WebMD.

Što uzrokuje natečene limfne čvorove?

Vaš limfni sustav ključan je dio imunosnog sustava. Sastoji se od organa, žila i tkiva koji pomažu da ostanete zdravi. Uključuje:

Qliniqa.hr

Više od 600 malih limfnih čvorova, oblika zrna graha, grupirano je po cijelom tijelu. Izvor canva

– Koštanu srž, unutarnji dio kostiju gdje se stvaraju nove krvne stanice

– Timus, žlijezdu iza prsne kosti u kojoj se stvaraju posebne imunosne T-stanice

– Limfne čvorove (žlijezde)

Više od 600 malih limfnih čvorova, oblika zrna graha, grupirano je po cijelom tijelu -ispod vrata, u pazuhu, preponama te na sredini prsa i trbuha. Oni pohranjuju imunosne stanice i djeluju kao filtri za uklanjanje klica, mrtvih i oštećenih stanica i drugog otpada iz tijela.

Natečeni limfni čvorovi znak su da naporno rade. Tamo se nakupilo više imunosnih stanica i više otpada. Oteklina obično signalizira neku infekciju, ali također može biti posljedica teških alergija, trajnog stresa, stanja poput reumatoidnog artritisa, lupusa ili raka.

Često će otečeni limfni čvorovi biti blizu mjesta gdje se događa problem. Na primjer, ako imate streptokok u grlu, mogu oticati limfni čvorovi na vratu. Herpes zoster uzrokovat će natečene limfne čvorove u području gdje izbija osip, prenosi Hina. Žene koje imaju rak dojke, mogu dobiti natečene limfne čvorove u pazuhu.

Kada su vam dva ili više područja limfnih čvorova otečena, problem utječe na cijelo tijelo. Medicinski izraz za to je generalizirana limfadenopatija.

Može se dogoditi iz niza razloga, od vodenih kozica i HIV-a do nekih vrsta raka.

Qliniqa.hr

Obično biste trebali moći lagano pomicati natečene žlijezde ispod kože. Izvor Canva

Širenje raka na limfne čvorove

Ako je rak uzrok vaših natečenih žlijezda, to je obično zato što su se stanice raka tamo proširile s drugog mjesta. To se zove metastaza. Nakon što se tumor formira u vašem tijelu, stanice raka mogu se osloboditi iz njega i putovati do različitih organa kroz krvotok ili limfni sustav.

Obično biste trebali moći lagano pomicati natečene žlijezde ispod kože. One će biti mekane, a mogu biti osjetljive ili blago bolne na dodir.

Ponekad ćete imati ideju zašto je limfni čvor natečen – na primjer, prehlađeni ste, zub vam je inficiran ili imate posjekotinu koja ne zarasta dobro. Ali ako ne možete pronaći razlog, možda je vrijeme da odete na pregled.

Svakako posjetite liječnika ako vaše limfne žlijezde

  • Imaju oko jedan centimetar ili su veće
  • Otečene su više od dva tjedna
  • Ne miču se pod kožom
  • Tvrde su na dodir
  • Imaju iscjedak
  • Prekrivene su crvenom, suhom kožom

Upozorite svog liječnika ako imate neki od sljedećih simptoma:

  • Poteškoće s disanjem ili gutanjem
  • Noćno znojenje
  • Groznicu
  • Nenamjerno mršavljenje
  • Umor

Oprez ako imate natečene limfne čvorove blizu ključne kosti ili donjeg dijela vrata. Na desnoj su strani povezani s plućima i jednjakom, dok su na lijevoj strani povezani s abdomenom. Natečeni limfni čvorovi u pazuhu ili blizu lakta također mogu izazvati zabrinutost.

Dijagnostički testovi

Obiteljski liječnik najprije će tražiti analizu krvi (KKS) kako bi dobio sliku o općem zdravstvenom stanju, kao i detaljnije informacije o bijelim krvnim stanicama koje se bore protiv infekcije. Ovisno o simptomima, možda ćete trebati i rendgenske snimke.

Na primjer, ako imate natečene limfne čvorove po cijelom tijelu, bit će potrebna rendgenska snimka prsnog koša, ali i test na HIV. Može vas se uputiti i na druge testove, primjerice na tuberkulozu ili sifilis, test na antinuklearna antitijela (koji provjerava vaš imunosni sustav), ili heterofilni test (koji traži Epstein-Barrov virus).

Ako ovi testovi ne pokažu drugi uzrok i vaše se žlijezde ne vrate u normalu za tri do četiri tjedna, vjerojatno će vas poslati na biopsiju jedne od vaših žlijezda.

Kod sumnje u onkološku dijagnozu, može vas poslati na CT ili MR. Skeniranje pod nazivom PET-CT može pomoći u pronalaženju limfoma i drugih vrsta raka.

Vjerojatno ćete dobiti postupak koji se zove disekcija limfnih čvorova ili limfadenektomija. Uklanjaju se stanice iz jednog ili više čvorova. To je manja operacija koja traje oko sat vremena i obavlja se uz anesteziju.

Uzorci stanica zatim se šalju u laboratorij kako bi ih specijalist mogao mikroskopom provjeriti.

Što znači rak u limfnom čvoru?

Rak u limfnim čvorovima često je rak koji se proširio s drugog mjesta u tijelu. Rijetko, rak počinje u limfnim čvorovima. Limfom je skupni naziv za više od 90 vrsta raka koji počinju u stanicama imunosnog sustava.

Neke vrste uključuju:

Hodgkinov limfom (HL). Postoji mnogo podtipova, ali klasični Hodgkinov limfom čini 95 posto svih slučajeva. On je i najizlječiviji.

Ne-Hodgkinov limfom (NHL). Počinje u bijelim krvnim stanicama. Postoje različiti tipovi, ovisno o tome koja je vrsta bijelih krvnih stanica zahvaćena.

Akutna limfocitna leukemija (ALL). Odnosi se na karcinome koji počinju u novim krvnim stanicama. U ovom slučaju, ALL utječe na rane oblike limfocita, koji su vrsta bijelih krvnih stanica.

Ako se rak pronađe u jednom od vaših limfnih čvorova, obično se rade dodatne pretrage i postupci. Što više informacija liječnik ima o raku, uključujući veličinu tumora, gdje se nalazi i koliko je proširen, to će točnije moći odrediti mogućnosti liječenja.

Na temelju izvora stanica raka i koliko je udaljen od vaših natečenih žlijezda, liječnik će predložiti plan liječenja, prenosi Hina. To može uključivati operaciju, zračenje, kemoterapiju ili kombinaciju tretmana.

Nakon što stanice raka uđu u limfne čvorove, veća je vjerojatnost da će se vratiti nakon liječenja. Uklanjanje svih zahvaćenih limfnih čvorova može to spriječiti.

Uklanjanje kancerogenih limfnih čvorova

Onkolog će odlučiti kada je najbolje vrijeme za uklanjanje svih limfnih čvorova koji sadrže stanice raka. Postupak se može provesti odmah ili nakon druge terapije, poput zračenja ili kemoterapije. To može biti samostalna limfadenektomija ili može biti dio veće operacije uklanjanja tumora.

Većinom se radi o manjem ambulantnom postupku i možete ići kući isti dan. Eventualna bol trebala bi biti blaga i morala bi se moći kontrolirati bezreceptnim lijekovima. No, moguće su i neke komplikacije ovog zahvata. One uključuju:

Oštećenje živaca – Ako su živci oko žlijezde uklonjeni tijekom operacije, to područje može biti utrnulo ili ukočeno.

Fibroza – Preko mjesta gdje je bila žlijezda, može se nakupiti debelo ožiljno tkivo, što će vam otežati pomicanje tog dijela tijela.

Limfedem – Limfa je tekućina koja putuje kroz vaš limfni sustav. Ako prestane pravilno teći i počne se negdje nakupljati, to se stanje zove limfedem. Može se dogoditi nakon što su vam uklonjeni limfni čvorovi.

Ako primijetite oteklinu na području uklonjenog limfnog čvora, može pomoći i kućna njega. Na primjer, liječnik vam može dati posebne vježbe jer kretanje pomaže u izbacivanju viška tekućine, a pomoći može i kompresijska odjeća da se spriječi nakupljanje viška limfe u tretiranom području.