Qliniqa.hr

Polovica žena trpi bolove i nelagodu, ali o tome se ne priča na poslu

Vijesti

Piše: nr

četvrtak, 23. svibnja 2024.

Je li vam ikada pozlilo na poslu? Možda ste se otrovali hranom ili ste imali gripu. Imali ste bolove u trbuhu ili se osjećali umorno, što vam otežava koncentraciju i produktivnost. Kolike su šanse da biste svom šefu rekli kako vam nije dobro i da morate ići kući?

Zaposlenici bi rekli svom šefu za želučane tegobe, no mnoge žene vjerojatno neće govoriti o svojim mjesečnicama, zbog čega se osjećaju loše svaki mjesec. Pogotovo na poslu.

Istraživanje na oko 250 studentica i radnica koje imaju menstruaciju otkriva kako bi manje od 7 % bilo iskreno sa svojim poslodavcem o tome zašto su morali napustiti posao ili ostati kod kuće.

Dodatno, 87 % anketiranih (96 % identificiranih kao žene) smatra kako im mjesečnica često smeta pri poslu ili učenju.

“Ponekad bih samo rekla da nisam dobro i da moram raditi od kuće kako bih bila blizu kupaonice. Pustila bih ljude neka pretpostave da se radi o gastro problemima”, kaže jedna ispitanica.

“Ne osjećam se ugodno navesti ovo kao razlog za izostanak s posla jer mi se čini kao isprika unatoč tome što živim u kroničnoj boli”, kaže druga.

Menstruacija se još uvijek nalazi na listi tabu tema, te očito utječe na radno mjesto.

Dobra vijest što počinjemo viđati inicijative koje imaju za cilj učiniti radna mjesta inkluzivnijima za osobe koje imaju menstruaciju, navodi Science Alert.

Qliniqa.hr

Menstruacija se još uvijek nalazi na listi tabu tema. Izvor: Unsplash

Kako stvoriti inkluzivno radno mjesto za menstruaciju?

  1. Prepoznajte utjecaj mjesečnica

Prema istraživanju osobe koje imaju redovitu menstruaciju prije ili tijekom mjesečnice imaju fizičke simptome poput bolova u trbuhu (94 %), bolova u leđima (82 %) i glavobolja (82 %). Također opisuju emocionalne simptome kao što su tjeskoba, umor, depresija i razdražljivost.

“Moji grčevi su toliko bolni da mi bude fizički muka, kao da ću povratiti. Stoga ne volim biti izvan kuće jer ne mogu stajati uspravno”, kaže jedna ispitanica.

“Moja mjesečnica povećava moju opću razinu tjeskobe na nastavi, na poslu i u svim drugim situacijama. Može mi uzrokovati akutnu tjeskobu tijekom predavanja i na poslu, te se teško koncentriram”, dodaje druga.

Kako bi izbjegle osjećaje poniženja, srama i diskriminacije, osobe s menstruacijom često maskiraju i skrivaju simptome. Kad se to dogodi, zaposlenici navode da su manje angažirani i produktivni.

Suosjećajući s njima, organizacije ih mogu podržati i osnažiti da se brinu o svom općem i menstrualnom blagostanju.

Qliniqa.hr

Pružanje besplatnih proizvoda za menstruaciju. Izvor: Pexels

  1. Postanite uključivi vođa

Inkluzivne vođe tretiraju menstrualno zdravlje kao pitanje pravde i ljudskih prava kolektivno važno za pojedince i organizaciju. Prepoznaju kako ljude s menstruacijom treba podržati, pa razgovaraju s njima o kulturnim i praktičnim načinima kako radno mjesto može učiniti da se osjećaju sigurno i omogućiti im dostojanstveno upravljanje mjesečnicom.

To može značiti pružanje besplatnih proizvoda za menstruaciju ili fleksibilnih stanki i radnog vremena tijekom menstruacije. Inkluzivne vođe priznaju da bi nekim ljudima možda trebao plaćeni menstrualni dopust, navodi The Conversation.

  1. Normalizirajte razgovore o menstruaciji

Inkluzivni lideri idu dalje od praktičnih strategija, oni stvaraju pozitivno okruženje boreći se protiv stigme i diskriminacije.

Oni normaliziraju razgovore o menstruaciji i osiguravaju da se osobe koje imaju menstruaciju osjećaju saslušane, podržane i poštovane. Oni nude obrazovanje i obuku kako bi se uklonio menstrualni tabu na radnom mjestu i zamijenio ga kulturom koja prihvaća menstrualno blagostanje.

U konačnici, kako bismo naša radna mjesta učinili pravednima i inkluzivnima, moramo biti voljni razgovarati o menstruaciji otvoreno i iskreno i učiti o utjecaju koji ona ima na zaposlenike. Tek tada će se radnici osjećati sposobnima razgovarati o tome što podržava njihove zdravstvene potrebe.