Vitiligo je poremećaj pigmentacije koji se javlja uništavanjem pigmenta melanina i stanica melanocita te uzrokuje promjenu boje kože. Bolest, koja jednako pogađa muškarce i žene, ne uzrokuje smanjenje tjelesne sposobnosti osobe, ali zbog razlike u tjelesnom izgledu osobe bolesnicima može izravno utjecati na fizički izgled, uzrokovati nedostatke u razvoju samopouzdanja te uzrokovati psihičke poremećaje.
Bolest, koja može započeti u bilo kojem razdoblju života od rođenja, često se javlja u djetinjstvu ili mlađoj odrasloj dobi. Vitiligo koji se javlja u djetinjstvu povezuje se sa značajnom psihološkom traumom. Budući da je uočeno da je psihički ili fizički stres učinkovit u nastanku vitiliga, uz dermatološko liječenje preporuča se psihijatrijska potpora, a po potrebi i primjena psihotropnih lijekova. Studije pokazuju da vitiligo kod djece može biti povezan s nezdravom prehranom i pothranjenošću.
Više od 10% pacijenata s vitiligom ima obiteljsku anamnezu. Najčešća područja su: lice, oči, područje usta i nosa, nadlanice, bradavice, penis, vulva, koljena i laktovi. Lezije vitiliga mogu započeti kao male bijele mrlje na tim područjima i proširiti se. Lezije vitiliga općenito se pojavljuju kao mliječno bijele mrlje s dobro definiranim rubovima, okruglim ili ovalnim, različitih veličina.
Ako je distribucija lezija u skladu s jednim ili dva dermatoma, naziva se segmentni vitiligo. Segmentni vitiligo je klinički najrjeđi tip, a poremećaj znojenja također se može uočiti u područjima lezija.

Uspjeh liječenja može varirati ovisno o prevalenciji bolesti, drugim popratnim bolestima. Izvor:Canva
Generalizirani vitiligo je tip kod kojeg se vide više raširenih bijelih mrlja, a te su mrlje često simetrične i pojavljuju se na ekstenzornim površinama. To je klinički najčešći oblik. Dlačice na područjima vitiliga obično pobijele, u nekim slučajevima pobijele samo dlačice dok je koža normalna.
Iako je vitiligo bolest koja nije opasna po život, liječenje je nužno jer uzrokuje kozmetičke poremećaje i emocionalni stres kod ljudi. Najvažnija uloga kako u nutricionističkom tako i psihološkom tretmanu pripada pacijentu: Želi li pacijent liječenje ili ne, treba imati na umu da je to ključno u odlučivanju o daljnjem procesu liječenja.
Uspjeh liječenja može varirati ovisno o prevalenciji bolesti, drugim popratnim bolestima, dobi bolesnika, boji kože, vrsti liječenja, stanju uhranjenosti i procesu liječenja. Ne treba zaboraviti da je uspješan ishod liječenja vitiliga vrlo važan za psihičko stanje bolesnika.
Ako je vitiligo, koji dolazi zajedno s autoimunim bolestima kao što su dijabetes, bolesti štitnjače i perniciozna anemija, ili poremećajima kao što su pigmentne anomalije šarenice i mrežnice kao i inzulinske rezistencije, potrebno je program prehrambenih navika prilagoditi uzimajući u obzir popratne bolesti.
U nekim studijama: Smatra se da je vitiligo, koji se može pojaviti kod imunoloških bolesti, mogao nastati zbog propadanja imunološkog sustava. Snažan imunološki sustav pomoći će u procesu liječenja vitiliga. U jednoj studiji: tijekom liječenja pacijenti su tijekom 6 mjeseci dobivali uravnoteženi dodatak koji je sadržavao alfa-lipoičnu kiselinu, vitamin C , vitamin E i PUFA masne kiseline.
Kao rezultat studije: uočeno je da se oksidativni stres povezan s vitiligom smanjuje, čime se značajno povećava klinička učinkovitost liječenja. Smatra se da pojava vitiliga može biti posljedica toksičnog oštećenja i disregulacije nekih metaboličkih putova.
Pročitaj više:
Cink i vitamin A imaju važnu ulogu u normalnom razvoju epitela. Bakar, cink i selen važni su minerali u sprječavanju oštećenja slobodnih radikala. Poznato je da cink, bakar, kobalt, nikal, željezo, mangan i kalcij pomažu u liječenju utječući na sintezu melanina. Iako njihova točnost nije sigurna i smatra se da bi cink mogao biti koristan u liječenju, učinak bakra prema nekima je kontroverzno pitanje. U nekim studijama: Utvrđeno je da su vitamini B12 i E učinkoviti u liječenju vitiliga.
U jednoj studiji: pacijentima s vitiligom koji su tijekom tretmana bili izloženi sunčevoj svjetlosti omogućeno je da uz tretman koriste vitamin B12 i folnu kiselinu. Kao rezultat liječenja, repigmentacija, odnosno poboljšanje, uočeno je kod polovice pacijenata. S druge strane, nekoliko je studija otkrilo da suplementacija folne kiseline i B12 i bez izlaganja sunčevoj svjetlosti dovodi do značajnog poboljšanja liječenja.
Postoje istraživanja koja pokazuju da minerali mangan, kobalt, kalcij, selen, nikal, askorbinska kiselina i željezo utječu i smanjuju proces liječenja vitiliga.
Zdrava prehrana ključna je kako bi mehanizam otpornosti protiv bolesti adekvatno funkcionirao. Budući da je poznato da se proces liječenja ubrzava reguliranjem prehrane u pogledu stabilnosti glukoze i inzulina te nutritivnih deficita: u liječenju bolesti vitiliga – potrebna je podrška liječnika specijalista pridružene bolesti i dermatologa, nutricionista/dijetetičara i psihologa.