Znanstvenici su otkrili toksine poput olova i arsena u svim testiranim tamponima, pa se postavlja pitanja o sigurnosti ovih menstrualnih proizvoda, ali točni zdravstveni rizici nisu jasni niti apsorbira li tijelo toksine iz tampona.
U istraživanju objavljenom u Environment International izmjerili su koncentraciju 16 različitih metala, uključujući arsen, kalcij, živu, nikal, olovo i cink, u 30 tampona 14 brendova.
“Iznenadilo me što smo u svim testiranim tamponima pronašli metale, uključujući toksično olovo“, kaže autorica studije Jenni Shearston.
Čak ni organski tamponi nisu u potpunosti eliminirali izloženost toksičnim metalima, pokazuje istraživanje. Dok su razine olova bile niže u organskim tamponima, ti su proizvodi imali više razine arsena od neorganskih proizvoda.
Iako istraživači nisu procijenili kako su metali dospjeli u tampone, moguće da pamučni materijal apsorbira te štetne tvari iz vode, zraka, tla ili drugih izvora iz okoliša tijekom procesa proizvodnje.
Neki metali, poput cinka i bakra, nisu štetni u malim količinama i namjerno se dodaju tamponima tijekom procesa proizvodnje zbog njihovih antimikrobnih i lubrikantnih svojstava.
Svi uzorci sadržavali su olovo. Izvor: Canva
Metali otkriveni u tamponima ranije su bili povezani sa širokim spektrom zdravstvenih rizika, uključujući demenciju, neplodnost, dijabetes i rak. Također se povezuju komplikacijama u razvoju fetusa, kao i oštećenjem endokrinog sustava, navodi Everyday Health.
Izloženost olovu može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima, poput visokog krvnog tlaka i problema s mozgom, bubrezima i reproduktivnim zdravljem. Arsen se kao poznati kancerogen povezuje s povećanim rizikom od raka mokraćnog mjehura, pluća, probavnog trakta. Posebno za olovo, ne postoji poznata sigurna razina izloženosti.
Shearson ističe kako su svi uzorci sadržavali olovo, za koje stručnjaci kažu da nije sigurno čak ni u malim količinama. “To najviše zabrinjava.”
Oslobađaju li se metali iz tampona kada se koriste u tijelu? Izvor: Pexels
Međutim, studija nije odgovorila na ključno pitanje – oslobađaju li se metali iz tampona i apsorbira li ih onda tijelo, kaže Shearston.
“Stoga još ne možemo procijeniti u kojoj mjeri, ako uopće, metali u tamponima doprinose zdravstvenim problemima”, kaže Shearston. “Još ne možemo reći ljudima da ne bi trebali koristiti tampone.”
“Iako korištena kemijska metoda pokazuje kako su ti metali prisutni u tamponima testiranim u laboratoriju, studija ne procjenjuje oslobađaju li se metali iz tampona kada se koriste u tijelu”, kaže glasnogovornica FDA-e Amanda Hils.
“Također se ne bavi pitanjem može li se metal, ako se oslobodi, apsorbirati u vaginalnu sluznicu ili, naknadno, u krvotok”, kaže Hils. “Planiramo pomno procijeniti studiju i poduzeti sve potrebne mjere kako bismo zaštitili zdravlje potrošača koji koriste ove proizvode.”
Ali s obzirom na to koliko lako vagina upija druge tvari, poput lijekova i toksina, poput onih koje proizvode sojevi Staphylococcus ili Streptococcus u sindromu toksičnog šoka, čini se mogućim kako upija i metale iz tampona.
Nema jasnih informacija mogu li kemikalije biti prisutne u drugim menstrualnim proizvodima. Izvor: Canva
Sve to potrošačima otežava odluku koje će tampone kupiti ili hoće li prestati koristiti tampone, pogotovo zato što nema jasnih informacija o tome mogu li kemikalije biti prisutne u drugim menstrualnim proizvodima, kaže dr. Shruthi Mahalingaiah, koja nije bila uključena u studiju.
“Smatram kako bi odgovorna FDA trebala zahtijevati testiranje proizvoda i stalni nadzor tampona, ne samo na toksične metale, već i na druge potencijalno štetne tvari”, kaže Mahalingaiah. “Moguće da će tamponi biti povučeni, nitko ne želi izlaganje svojih reproduktivnih organa arsenu, živi ili olovu.”
Trebalo bi testirati i druge menstrualne proizvode, kaže Mahalingaiah, jer su prethodna istraživanja otkrila otrovne i potencijalno štetne tvari u donjem rublju, kao i pakiranju za tampone i uloške.
Znanstvenici su u ovim proizvodima pronašli tragove kemikalija poznatih kao PFAS, koje mogu naštetiti endokrinom i reproduktivnom sustavu.
Pročitajte više:
“Savjetujem ljudima da ne paničare u ovom trenutku”, umiruje Shearson. Ne znamo bi li ti metali “mogli pridonijeti bilo kakvom negativnom učinku na zdravlje”.
Bez obzira na to ima li to negativne zdravstvene implikacije ili ne, stručnjaci kažu da ovo otkriće naglašava značajnu prazninu u nadzoru nad menstrualnim proizvodima, navodi Health.
“Može postojati izloženost u različitim menstrualnim proizvodima pa dok nemamo poboljšane studije o izloženosti i apsorpciji, neću moći odgovoriti na pitanje o najsigurnijem izboru”, kaže Mahalingaiah.
Menstrualne čašice mogu biti dobra opcija za korisnike tampona koji su zabrinuti zbog svoje izloženosti otrovnim kemikalijama, kaže Mahalingaiah.