Qliniqa.hr

15 namirnica koje treba izbjegavati tijekom trudnoće

Prehrana

Piše: nr

nedjelja, 15. rujna 2024.

Kad ste trudni, sve što vam uđe u usta dijelite s vašom bebom koja raste. Iako neke vrste hrane, pa čak i neke vrste trovanja hranom možda neće naškoditi vama, mogu naštetiti vašem mališanu.

Hrana koju treba izbjegavati tijekom trudnoće obično uključuje onu koja nosi rizik od infekcije, poput nedovoljno kuhanog ili sirovog mesa ili ribe, ali trebali biste ograničiti i unos kofeina i prerađene hrane.

Kako biste izbjegli trovanje hranom, pazite da ne jedete hranu ostavljenu izvan hladnjaka dulje od dva sata (ili više od jednog sata po vrućem vremenu), savjetuje WebMD.

Tijekom trudnoće neophodno će biti kvalitetno jesti kako biste nahranili i sebe i svoje nerođeno dijete. No, možda ćete se morati odreći neke svoje omiljene hrane, kao što su sushi, kava ili krvavi odrezak.

Srećom, postoji mnogo hrane koju možete jesti tijekom trudnoće kako biste ostali zdravi.

Qliniqa.hr

Sirova riba ima visok rizik od bakterija ili parazita. Izvor: Unsplash

Evo 15 namirnica koje trebate izbjegavati ili smanjiti na minimum tijekom trudnoće.

Riba s visokim sadržajem žive

Živa, vrlo toksičan element, u većim količinama može utjecati na vaš živčani sustav, imunološki sustav i bubrege. Također može uzrokovati ozbiljne probleme u razvoju kod djece, sa štetnim učincima čak i u manjim količinama.

Velike morske ribe mogu akumulirati velike količine žive, stoga će biti najbolje izbjegavati ih tijekom trudnoće i dojenja. Izbjegavajte morskog psa, sabljarku, skušu i tunu.

Nedovoljno kuhana ili sirova riba

Sirova riba, posebno školjke, ima visok rizik od bakterija ili parazita kao što su norovirus, Vibrio, salmonela i Listeria. Sirova riba može se zaraziti tijekom rukovanja, skladištenja i obrade, uključujući dimljenje ili sušenje.

Ove vrste infekcija mogu uzrokovati dehidraciju i slabost kod mame, a neke mogu proći kroz placentu do vaše bebe, čak i ako nemate nikakve simptome. Oni mogu povećati rizik od prijevremenog poroda, gubitka trudnoće, mrtvorođenosti i drugih ozbiljnih zdravstvenih problema, prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).

CDC primjećuje do 10 puta veću mogućnost zaraze Listeriom tijekom trudnoće nego u drugim razdobljima.

Nedovoljno kuhano ili sirovo meso

Jedenje nedovoljno kuhanog ili sirovog mesa također može povećati rizik od infekcije bakterijama ili parazitima, uključujući Toxoplasmu, E. coli, Listeriu i salmonelu. Bakterije mogu ugroziti vaše zdravlje te zdravlje i sigurnost vašeg mališana.

Većina bakterija nalazi se na površini komada mesa, ali neke bakterije mogu ostati unutar mišićnih vlakana. Tijekom trudnoće najbolje bi bilo izbjegavati nedovoljno pečeno meso. Kao opće pravilo, meso treba kuhati do kraja.

Qliniqa.hr

Sirova jaja mogu sadržavati salmonelu. Izvor: Unsplash

Prerađeno i delikatesno meso

Suhomesnati proizvodi se ne kuhaju i mogu imati bakterije ili parazite, a mogu se njima zaraziti tijekom obrade ili skladištenja. Osim toga, prerađeno meso može sadržavati visoke razine natrija i nezdravih masti.

Najbolje će biti izbjegavati mesne delikatese i pobrinuti se da prerađeno meso koje kuhate, poput kobasica, bude kuhano.

Sirova jaja

Sirova jaja mogu sadržavati salmonelu.

Simptomi infekcije salmonelom uključuju groznicu, mučninu, povraćanje, grčeve u želucu i proljev. Također može uzrokovati grčeve u maternici, potencijalno dovodeći do prijevremenog poroda ili mrtvorođenčeta.

Većina komercijalnih proizvoda koji sadrže sirova jaja napravljeni su od pasteriziranih jaja i sigurni su za konzumaciju. Međutim, uvijek pročitajte etiketu kako biste bili sigurni.

Pazite da jaja uvijek temeljito skuhate ili koristite pasterizirana jaja.

Mesne iznutrice

Iznutrice pružaju niz esencijalnih hranjivih tvari, kao što su željezo, vitamin B12, vitamin A, cink, selen i bakar, svi oni su dobri za vas i bebu.

Međutim, konzumacija previše vitamina A, osobito u prvom tromjesečju trudnoće, može dovesti do urođenih malformacija i gubitka trudnoće, stoga biste trebali ograničiti konzumaciju iznutrica.

Qliniqa.hr

Sokovi mogu sadržavati štetne bakterije. Izvor: Pexels

Sirove klice

Sirove klice popularne su u salatama. Međutim, vlažna okolina potrebna za klijanje također će biti idealna za rast salmonele koju ne možete isprati.

Iz tog razloga, najbolje bi bilo u potpunosti izbjegavati sirove klice, iako su klice sigurne za konzumiranje kada su kuhane.

Neoprano voće i povrće

Površina neopranog ili neoguljenog voća i povrća može biti kontaminirana bakterijama i parazitima kao što su Toxoplasma, E. coli, salmonela i Listeria. Oni mogu doći iz tla ili rukovanjem, a kontaminacija se može dogoditi u bilo kojem trenutku tijekom proizvodnje, berbe, prerade, skladištenja, transporta ili maloprodaje.

Toksoplazma se može zadržati na biljnoj hrani. Većina ljudi nema simptome, ali parazit može prijeći placentu i uzrokovati gubitak vida i poteškoće s učenjem kasnije u životu. U nekim slučajevima teško oštećenje oka ili mozga može biti prisutno pri rođenju.

Kako biste smanjili rizik od infekcije, sve voće i povrće temeljito operite čistom vodom i ogulite ili skuhajte prije jela.

Neki voćni sokovi

Voćni sokovi mogu biti korisni tijekom trudnoće, ali odlučite se za sokove koji su pasterizirani i bez dodanog šećera.

Sirovi sokovi, poput onih koji se cijede na štandovima, mogu sadržavati štetne bakterije. Smoothie također može sadržavati nepasterizirani sok, stoga se prethodno raspitajte o sastojcima.

Qliniqa.hr

Nepasterizirano mlijeko može sadržavati štetne bakterije. Izvor: Unsplash

Nepasterizirani mliječni proizvodi

Sirovo mlijeko i drugi nepasterizirani mliječni proizvodi mogu sadržavati štetne bakterije, uključujući Listeriu, salmonelu, E. coli i campylobacter. Ove bakterije mogu uzrokovati niz infekcija koje se obično nazivaju trovanjem hranom.

Sve ove infekcije mogu imati posljedice opasne po život nerođenog djeteta.

Bakterije se mogu pojaviti prirodno ili biti rezultat kontaminacije tijekom sakupljanja ili skladištenja. Pasterizacija može ubiti sve štetne bakterije bez promjene nutritivne vrijednosti proizvoda.

Kako biste smanjili rizik od infekcija, jedite samo pasterizirane mliječne proizvode.

Meki sirevi

Neki meki sirevi sadrže Listeriu, vrstu bakterije koja može uzrokovati teške bolesti i gubitak trudnoće. Jedite samo meke sireve koji su pasterizirani.

Prerađena hrana

Konzumacija prerađene hrane tijekom trudnoće može povećati rizik od debljanja, gestacijskog dijabetesa i komplikacija. To može imati dugoročne zdravstvene posljedice za vas i vaše dijete, upozorava Healthline.

Visoko prerađena hrana obično ima malo hranjivih tvari, a puno kalorija, šećera i dodanih masti te može povećati rizik od debljanja.

Tijekom trudnoće trebate unositi hranjive tvari, poput proteina, folata, kolina i željeza.

Također, iako će određeno povećanje tjelesne težine biti potrebno, prekomjerno dobivanje na tjelesnoj težini može povećati rizik od komplikacija tijekom poroda i pretilosti u djetinjstvu.

Držite se obroka i međuobroka koji se temelje na proteinima, povrću i voću, zdravim mastima i ugljikohidratima bogatim vlaknima poput cjelovitih žitarica, graha i škrobnog povrća.

Qliniqa.hr

Visok unos kofeina može biti rizičan tijekom trudnoće. Izvor: Pexels

Alkohol

Tijekom trudnoće alkohol povećava rizik od gubitka trudnoće, mrtvorođenja i fetalnog alkoholnog sindroma (FAS). FAS može utjecati na mnoge aspekte razvoja, uključujući srce i mozak.

Budući da nijedna razina alkohola nije dokazano sigurna tijekom trudnoće, najbolje ga u potpunosti izbjegavati.

Kofein

Kava, čaj, bezalkoholna pića i kakao sadrže kofein.

Istraživanja su povezala visok unos kofeina s rizikom od gubitka trudnoće, mrtvorođenosti, malom težinom pri rođenju i raznim problemima u razvoju.

Kofein se vrlo brzo apsorbira i lako prolazi u placentu. Budući da bebe i njihove posteljice nemaju glavni enzim potreban za metaboliziranje kofeina, mogu se nakupiti visoke razine.

Kontaminirana voda za piće

Treba piti puno vode tijekom trudnoće kako biste izbjegli dehidraciju.

Većina vode iz slavine bit će sigurna za piće, ali zagađivači u vodi mogu naškoditi vama ili vašem nerođenom djetetu. To bi moglo utjecati na vas ako koristite vodu iz privatnog bunara.

Obratite se lokalnoj zdravstvenoj upravi ili agenciji za okoliš ako ste zabrinuti u vezi s vodom.

Kad ste trudni, trebate izbjegavati hranu i piće koji mogu ugroziti vas i vaše dijete.

Većina hrane bit će sigurna, no najbolje izbjegavati namirnice kao što su sirova riba, nepasterizirani mliječni proizvodi, alkohol i riba s visokim sadržajem žive. Također treba ograničiti unos prerađene hrane, jer ona također može sadržavati visok udio šećera, soli i nezdravih masti.