Goji bobice su jarko crvene, slatko pikantnog okusa i rastu na grmlju porijeklom iz Azije. Tradicionalno se koriste već tisućama godina.
Danas se često konzumira zbog svojih antioksidativnih učinaka i za ublažavanje znakova starenja.
Navodne prednosti goji bobica kreću se od učinaka protiv starenja do regulacije glukoze i potpore imunološkoj funkciji.
Goji bobice često se nazivaju superhranom jer sadrže kemijske spojeve zvane fitokemikalije koje proizvode biljke. Fitokemikalije u goji bobicama uključuju polisaharide, beta-karoten i zeaksantin, ističe Medical News Today.
Polisaharidi su primarna karakteristika goji bobica. To su bitan izvor dijetalnih vlakana. Pomažu u poboljšanju imunološke funkcije i povećanju ukupne antioksidativne aktivnosti u tijelu.
Beta-karoten je odgovoran za narančasto-crveni pigment u goji bobicama. Vitalan je za zdravlje očiju, kostiju, kože i razvoj stanica. Količina beta-karotena u goji bobicama među najvećima je od svih jestivih biljaka.
Zeaksantin igra ključnu ulogu u potpori imunološkog sustava. Mnogi istraživači vjeruju da zeaksantin može spriječiti makularnu degeneraciju, progresivno oštećenje vida koje nastaje kada središnji dio mrežnice, odnosno makula, propada.
Vezane vijesti:
Nema mnogo ispitivanja goji bobica na ljudima, a mnoga su mala, ali sugeriraju kako goji može zaštititi od gubitka vida, bolesti srca, dijabetesa i problema s jetrom.
Koje su nuspojave goji bobica?
Goji bobice vjerojatno neće izazvati nuspojave kod zdravih odraslih osoba. Međutim, konzumacija hrane poput goji bobica može imati potencijalne nuspojave. One mogu biti česte i blage ili manje česte i teške poput alergijske reakcije.
Izbjegavajte korištenje goji bobica ako ste alergični na njih ili njihove sastojke. Pitajte svog ljekarnika ili liječnika za potpuni popis sastojaka ako niste sigurni. Osobe s alergijama na duhan, breskve, rajčice ili orašaste plodove mogu vjerojatnije biti alergične na goji.
Nema dovoljno sigurnosnih podataka o konzumiranju goji bobica tijekom trudnoće, ali može uzrokovati kontrakciju maternice pa se ne preporučuje.
Goji bobice nisu pokazale dokaze o toksičnosti u kliničkim ispitivanjima, no mogu stupiti u interakciju s varfarinom pa može doći do povećanog rizika od krvarenja.
Ako osjetite ove simptome, odmah potražite liječničku pomoć.
Jedite goji kao cjelovitu hranu kako biste optimizirali njegove terapeutske učinke. Izvor: Canva
Goji bobice se obično konzumiraju od 15 do 30 g dnevno, sugerira Very Well Health. Nutritivno su bogate namirnice koje sadrže 46% ugljikohidrata, 13% proteina, 1,5% masti i 16,5% dijetalnih vlakana.
Svježe goji bobice su kvarljive i imaju kratak rok trajanja. Bobice će općenito ostati svježe do devet dana ako se drže u hladnjaku.
Osušene goji bobice ili sokovi obično se nalaze u trgovinama zdrave hrane. Za ove proizvode slijedite upute proizvođača o skladištenju i roku valjanosti. Nakon otvaranja sokove će možda trebati ostaviti u hladnjaku. Mogu se jesti sirove ili kuhane te koristiti u čajevima i juhama.
Dodaci goji bobica dostupni su u obliku kapsula, ekstrakta i praha i treba ih čuvati na hladnom i suhom mjestu, daleko od djece i kućnih ljubimaca. Bacite ih nakon godinu dana ili prema naljepnici na pakiranju.
Korištenje dodataka treba individualizirati i provjeriti s liječnikom. Nijedan dodatak nije namijenjen tretiranju, liječenju ili prevenciji bolesti.
Ovi oblici mogu biti manje učinkoviti od uključivanja svježih goji bobica u vašu prehranu pa kad god možete, jedite goji kao cjelovitu hranu kako biste optimizirali njegove terapeutske učinke.
Vezane vijesti:
Goji bobice su popularna funkcionalna namirnica.
Još uvijek su potrebna veća klinička ispitivanja na ljudima kako bi se potvrdila njihova učinkovitost.
Nuspojave su rijetke, ali goji bobice mogu stupiti u interakciju s lijekom za razrjeđivanje krvi varfarinom i lijekovima za dijabetes.
Može se uključiti u prehranu kao svježe ili sušeno voće ili kao sastojak komercijalno dostupnih namirnica i pića.