Qliniqa.hr

Kolumna: Što svaka trudnica treba znati o babinju?

Vijesti

Piše: Adela Aličelebić, bacc.med.techn.

utorak, 7. svibnja 2024.

Babinje ili puerperij najintenzivnije je razdoblje u tijelu žene koje počinje rođenjem djeteta a završava nakon 6-8 tjedana.  Žena se u tom razdoblju naziva babinjača.

 Često možemo čuti kako se nove majke hvale brzim izlascima i šetnjama s bebom nekoliko dana nakon poroda što je zapravo pogrešno jer zbog promjena koje nosi babinje od iznimne je važnosti mirno okruženje, mirovanje i odmaranje kako bi vlastitom tijelu omogućili vraćanje u njegovu rutinu funkcioniranja.  Koje su sve to promjene i procesi?

Procesi koji obilježavaju razdoblje babinja su involucijski procesi, a oni uključuju procese cijeljenja rane nakon poroda, početak dojenja i uspostavu ponovne funkcije jajnika. Najintenzivnije su promjene prvih 14 dana, a to je ujedno i razdoblje kada su metaboličko imunosne promjene u neravnoteži i kada je žensko tijelo najranjivije.

Qliniqa.hr

Zacjeljivanje rane završava nakon 6.tjedna babinja. Izvor:Canva

Procesi cijeljenja rane nakon porođaja odnose se na cijeljenje ozljeda porođajnog kanala i unutarnje površine stijenke maternice stimulacijom hormona estrogena. Zacjeljivanje rane završava nakon 6.tjedna babinja. Iz tog razloga babinjačama se ne preporučaju odnosi sve dok traje ovo razdoblje.

Spolni odnosi nakon porođaja dopušteni su nakon završetka babinja. Nekim će ženama trebati više vremena dok ne osjete da su spremne za spolni odnos. Zbog hormonalnih promjena vagina može biti suha, pri čemu će pomoći lubrikant. Preporučaju se i vaginalete s kantarionovim uljem. Zbog slabijeg tonusa vaginalnih mišića preporučaju se Kegelove vježbe.

Svakako treba naglasiti svakoj babinjači da nakon poroda postoji iscjedak koji je normalna pojava. Taj iscjedak se naziva lohija i on mijenja izgled tj.boju. Od 1.do 6.dana on je krvav, od 7.-14.dana je smeđe boje, od 15.-21.dana on je prljavožut te naposlijetku, potkraj 3.tjedna postaje sivkastobijel.

Lohije koje izlaze kroz rodnicu dobro su hranilište za mikroorganizme koji se tu nalaze te su vrlo infektivne. Zbog pojačane aktivnosti, nakon dolaska kući, krvarenje se može malo pojačati. Babinjačama je potrebno više odmora zbog čega bi svakodnevne obaveze trebale prepustiti drugima.

 Da bi se maternica veličinom vratila na veličinu prije trudnoće potrebna su 4 tjedna. Za to vrijeme babinjača može osjećati trudove koji traju 4-5 dana nakon poroda pri čemu je maternica stalno tvrda i napeta. Babinjača obično navodi, dok doji dijete, kako je trbuh boli kao da ima trudove, pri čemu jače krvari. To su podražajni trudovi nastali pod hormonalnim utjecajem.

Jajnici nakon poroda kreću s uspostavom funkcije. Ovulacija nakon poroda može se dogoditi i prije prvog krvarenja, odnosno menstruacije. To ovisi o svakoj ženi individualno, o ženinom hormonskom statusu. Sve ovo ukazuje na činjenicu da dojenje, iako nema krvarenja, nije sigurna zaštita od zanošenja.

Mogućnost da dođe do začeća tijekom dojenja skrivena je u mehanizmu kontrole spolnih hormona, osobito prolaktina. Ako razina prolaktina padne ispod određene granice, sazrijevanje jajašca se pokreće i žena postaje spremna za novo začeće.

 Babinjače koje imaju ranu od epiziotomije (ureza međice) žale se na bol i poteškoće prilikom obavljajnja nužde. Preporuča se ne sjediti dok rana ne zaraste, a ukoliko se sjedi sjedi se na stranu ili uz pomoć jastuka s otvorom po sredini kako bi se smanjio pritisak na međicu. Ranu treba redovito tuširati toplom vodom nakon svake nužde i nježno očistiti čistim ručnikom (brisanje izaziva bol).

Vježbe nakon poroda potpuno su individualizirane i u velikoj mjeri ovise o načinu dovršenja porođaja. U prvih 6-8 tjedana koliko traje babinje preporuča se potpuno lagani tempo vježbanja. Nakon 8 tjedna preporuča se obaviti kontrolni ginekološki pregled te ako nema nikakvih komplikacija, nastaviti vježbati željenim tempom. Posebice se naglašava poželjno vježbanje nakon pojave dijastaze ravnog trbušnog mišića.

Naposlijetku, babinje je jedno izazovno razdoblje u životu svake žene koje zahtjeva maksimalnu pažnju ukućana i pojačanu brigu za novu majku, upravo zbog svih promjena koje je doživjela, kako fizičkih tako i psihičkih.