Čokolada, jedna od svima omiljenih grickalica, često je među namirnicama koje su zabranjene u restriktivnijim dijetama za mršavljenje zbog visoke kalorijske vrijednosti. To je ujedno i najčešći međuobrok na kraju provedbe dijete ili na pauzi.
Međutim, jeste li znali da je čokolada puno nevinija od mnogih grickalica koje se prodaju u alternativnoj pakiranoj hrani budući da postoji mnogo varijanti ovih proizvoda. Neki su puni orašastih plodova i šećera, dok se drugi uglavnom pripremaju s kakaom i masnoćom dobivenom iz kakaa.
Odatle potječe okus tamne čokolade koja sadrži uglavnom kakao i u kojoj osjetite okus čokolade u potpunosti. Tamna čokolada je idealan okus za one koji traže relativno niskokaloričan i ukusan međuobrok. Štoviše, ima mnoge zdravstvene dobrobiti. Krenimo na putovanje kroz povijest čokolade i ispitajmo zašto je tamna čokolada korisna.
Vrste čokolade u osnovi se mogu nabrojati kao mliječna, bijela i tamna. Izvor:Canva
Proizvodnja čokolade počinje ručnom berbom stabala kakaovca u Srednjoj i Južnoj Americi. Zrna kakaovca dobivena u žetvi podvrgavaju se procesu fermentacije. Kao treći korak nakon fermentacije, zrna se suše. Tako se dobivaju zrna kakaovca, baš kao i zrna kave. Mljevenjem zrna nastaje nezaslađena i sirova čokolada koja se naziva kakao masa.
Nakon što se nezaslađena kakao masa pretvori u tekućinu u stroju za mljevenje, miješa se s dodatnim sastojcima poput šećera i mlijeka kako bi se dobila čokolada. Dodatni sastojci sadržani u različitim vrstama čokolade navedeni su od najvećih do najmanjih količina:
- Mliječna čokolada: šećer, mlijeko ili mlijeko u prahu, kakao masa, kakao maslac, lecitin i vanilija
- Bijela čokolada: šećer, mlijeko ili mlijeko u prahu, kakao maslac, lecitin i vanilija
- Obična tamna čokolada: kakao masa, kakao maslac, šećer, lecitin i vanilija
Kao što je spomenuto u ovom popisu, mliječna i bijela čokolada sadrže više šećera od kakaa. Tamna čokolada ima mnogo manje šećera te je pretežno od kakaovca. Iz tog je razloga tamna čokolada jedna od najniže kaloričnih grickalica. Međutim, to može varirati ovisno o proizvođaču.
U neke se proizvode radi okusa može dodati šećer, gotovo jednako kao u mliječnu čokoladu. Iz tog razloga bilo bi korisno provjeriti etiketu čokolade koju ćete kupiti kako biste dobili što točniju informaciju.
Vrste čokolade u osnovi se mogu nabrojati kao mliječna, bijela i tamna. Istovremeno, proizvodi se također mogu podijeliti u potkategorije. Ali sva čokolada ima četiri osnovna sastojka:
Pročitaj više:
- Kakao masa: sirova čokolada dobivena od fermentiranih, prženih i oljuštenih zrna kakaovca.
- Kakao maslac: To je prirodno ulje dobiveno iz zrna kakaovca. Ovo ulje vam omogućuje da osjetite okus čokolade na svom nepcu.
- Šećer: Kakao je zapravo slatko-gorka namirnica koja ostavlja ugodnu aromu na nepcu. Šećer se dodaje da mu se poveća slatkoća. U nekim čokoladama s niskim udjelom šećera mogu se koristiti različiti zaslađivači.
- Lecitin: To je emulgator koji pomaže miješanju sastojaka i obično se proizvodi od soje.
- Vanilija: Često se dodaje u čokoladu za dodavanje okusa.
- 0% kakaa: ima izuzetno nizak udio šećera. Za ljubitelje kakaovca, ostavlja gorak ali vrlo fin okus na nepcu.
Za one koji se žele držati podalje od šećera ili traže zdravu alternativu međuobrocima, tamne čokolade koje sadrže 80% ili više kakaa među najidealnijim su opcijama.
Zahvaljujući sadržaju minerala, tamna čokolada može se smatrati korisnim međuobrokom. Izvor:Canva
Tamna čokolada je u osnovi čokolada bez mliječnih proizvoda. Njegov sadržaj čine sastojci poput kakaa, šećera, lecitina i vanilije. Ove grickalice sadrže određenu količinu kakaove mase i ulja ovisno o vrsti.
Osim toga, zahvaljujući intenzivnom sadržaju kakaovca, bogat je mineralima i antioksidansima poput željeza , magnezija, cinka. Iako varira ovisno o proizvođaču i proizvodu, 100 grama tamne čokolade koja sadrži 70% – 80% kakaa u prosjeku ima sljedeće nutritivne vrijednosti: 600 kalorija, 7g proteina, 40 g masti, 45 g ugljikohidrata, 10 grama vlakana, 23 g šećera, 12 mg željeza, 230 mg magnezija te 3 mg cinka.
Zahvaljujući sadržaju minerala, tamna čokolada može se smatrati korisnim međuobrokom. No, iako ima relativno niže kalorije od mliječne čokolade, vrijedi napomenuti da sadrži puno kalorija, pogotovo za nekoga tko je u procesu mršavljenja. Iz tog razloga vrlo je važno kontrolirati porcije tijekom konzumiranja.
Tamnu čokoladu možete odabrati za međuobroke ili kada vam treba desert, a da ne prekoračite dnevnu potrošnju. Istodobno, tamnu čokoladu možete otopiti i koristiti je umjesto šećera u napitcima koje sami pripremate. Osim toga, možete koristiti ove proizvode za dodavanje okusa desertima kao što su kolači bez šećera.
Konzumacija tamne čokolade s visokim udjelom kakaa kontroliranjem porcija može pomoći u zaštiti vašeg imunološkog sustava osiguravajući vam minerale i antioksidanse.
Neki od znanstveno dokazanih dobrobiti tamne čokolade:
- To je hranjiva hrana: ključna stvar ovdje je da što više kakaa sadrži, to je nutritivnija. Zato što kakao sadrži fosfor, cink, selen i oleinsku kiselinu te željezo i magnezij.
- Snažan je antioksidans: kakao je vrlo bogat organskim spojevima koji djeluju kao antioksidansi. Dolazi od antioksidansa polifenola, flavanola i katehina. Ove komponente također mogu doprinijeti i poboljšanju zdravlja srca i jačanju imuniteta. Istraživanja su pokazala da kakao ima više antioksidansa od voća kao što su borovnice.
- Može pridonijeti regulaciji krvnog tlaka: Mnoga su istraživanja pokazala da flavonoidi koji se nalaze u kakaovcu doprinose opuštanju i regulaciji krvnog tlaka.
- Može podržati zaštitu od visokog kolesterola: Jedna je studija otkrila da jedenje tamne čokolade značajno smanjuje razinu LDL-a i triglicerida.
- Može pomoći u zaštiti kože od sunca: znate da se kakao maslac dodaje kremama za sunčanje. Ali jedenje tamne čokolade također može pomoći u zaštiti od štetnih učinaka sunca. Studije su pokazale da flavanoli poboljšavaju protok krvi i povećavaju hidrataciju kože protiv oštećenja od sunca.
- Može pridonijeti poboljšanju vještina učenja i pamćenja: Uočeno je da se protok krvi u mozgu može poboljšati flavanolima sadržanim u kakau. Ovi učinci mogu pomoći u jačanju vještina učenja i pamćenja, a istovremeno vam pomažu da budete više motivirani za svoj rad. Studije su pokazale da tamna čokolada može doprinijeti poboljšanju pažnje, verbalnog učenja i pamćenja.
Pročitaj više:
Osim navedenog, tamna čokolada je međuobrok koji se može kontrolirano dodavati u prehranu kod redukcije tjelesne mase jer ima malo šećera. Može zadovoljiti vašu želju za slatkim i pomoći vam da se držite podalje od visokokaloričnih, nutritivno siromašnijih grickalica.
U isto vrijeme, intenzivan kakao u ovoj čokoladi može vam pomoći da dan provedete ugodnije povećavajući vašu energiju.
Iako postoje mnoga istraživanja koja pokazuju da je kakao zdrav, to ne znači da je dobro svakodnevno konzumirati velike količine čokolade.
Gotovo sve čokolade, čak i one koje sadrže velike količine kakaa, sadrže male količine šećera. Iz tog je razloga idealno pojesti maksimalno jedan red čokolade uparen s orašastim proizvodima uz kavu tijekom međuobroka.
Piše: Merdijana Dugonjić, magistrica nutricionizma i zdravlja na radnom mjestu